Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Jardiniere 5128532



*

nr 512 8532


Jardiniere

Lenght: ()


med glasinsats, nysilver, sekelskifte 1900, längd: 43, skador på handtagen, ena handtaget av


Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday Mars 3 2008
at 17:22:53


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/3 17:15:39 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka ena handtaget av glasinsats jardiniere kruka nysilver pläter silver skador på handtagen ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 6000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:36
  • 7034 CASES
    2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:06
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 7033 COFFEE SPOONS
    10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:56




Ladda ner broschyr