ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6082910
*
nr 608 2910
Spegel
Karl Johan, Intasia, höjd: 167
Kondition: slitage
Utrop:
800 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 november 2009
kl 17:58:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/10 22:37:29
1
1.000 kr
31/10 21:40:41
2
800 kr
31/10 21:41:45
2
1.100 kr
2/11 10:09:08
2
Vinnande bud
2/11 13:13:16
1
1.300 kr
2/11 17:37:42
2
justering av budtak
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire intasia karl johan spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
-
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
-
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27
*
Spegel
Kondition: slitage
nr 608 2910
Spegel
Karl Johan, Intasia, höjd: 167
Kondition: slitage
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 november 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 30/10 22:37:29 | 1 | 1.000 kr |
| 31/10 21:40:41 | 2 | 800 kr |
| 31/10 21:41:45 | 2 | 1.100 kr |
| 2/11 10:09:08 | 2 | Vinnande bud |
| 2/11 13:13:16 | 1 | 1.300 kr |
| 2/11 17:37:42 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire intasia karl johan spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49 -
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54 -
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27



