MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Läskedrycksmaskin 5806064
*
nr 580 6064
Läskedrycksmaskin
Veni, 1930-tal, height: 31,
Veni, 1930-tal, höjd: 31
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:25:13
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 17:53:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: läskedrycksmaskin veni
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:41
-
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:05
-
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:10
*
Läskedrycksmaskin
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6064
Läskedrycksmaskin
Veni, 1930-tal, height: 31,
Veni, 1930-tal, höjd: 31
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/4 17:53:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: läskedrycksmaskin veni
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:41 -
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:05 -
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09 -
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:10



