MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Periodicals 5806047
*
nr 580 6047
PERIODICALS
inbundna tyska tidskrifter (3 st): Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930,
inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:28:34
- Bid history
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tidskrifter
-
6516 Ask
+ sculpture, ”groda”, height: 4-15 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
today
12 jan at 18:05
-
6543 Ask
pietra dura, bird, 14, 5x10,
Present: SEK 400
Auction ends
today
12 jan at 20:53
-
6789 Bordsprydnader
2 pcs, oriental. Length: 20, 5-29, height: 21-24,
Present: SEK 300
Auction ends
today
12 jan at 18:40
-
6352 CHAMPAGNE COOLER
Final Touch, stainless steel, rymmer 17 liter, Dia..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
12 jan at 19:30
-
5305 DOORHANDLES
7 pairs, brass, med nyckelskylt. Height: 23, 5 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
today
12 jan at 18:52
-
6762 Espressobryggare
Alessi, Aldo Rossi, stainless steel. Height: 22 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
today
12 jan at 20:33
*
PERIODICALS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6047
PERIODICALS
inbundna tyska tidskrifter (3 st): Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930,
inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tidskrifter
-
6516 Ask
+ sculpture, ”groda”, height: 4-15 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
today
12 jan at 18:05 -
6543 Ask
pietra dura, bird, 14, 5x10,
Present: SEK 400
Auction ends
today
12 jan at 20:53 -
6789 Bordsprydnader
2 pcs, oriental. Length: 20, 5-29, height: 21-24,
Present: SEK 300
Auction ends
today
12 jan at 18:40
-
6352 CHAMPAGNE COOLER
Final Touch, stainless steel, rymmer 17 liter, Dia..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
12 jan at 19:30 -
5305 DOORHANDLES
7 pairs, brass, med nyckelskylt. Height: 23, 5 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
today
12 jan at 18:52 -
6762 Espressobryggare
Alessi, Aldo Rossi, stainless steel. Height: 22 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
today
12 jan at 20:33



