Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8369365



*

nr 836 9365


Nathan Gutman

(1914-1990)


Nathan Gutman (1914-1990), signed, subject size: 50x63,


GOUACHE (F), Nathan Gutman (1914-1990), signerad, motivets mått: 50x63


Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday July 15 2013
at 19:35:29


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/7 18:54:57 1      100 kr
15/7 18:43:28 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache nathan gutman täckfärg vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr