ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8369365
*
nr 836 9365
Nathan Gutman
(1914-1990)
Nathan Gutman (1914-1990), signed, subject size: 50x63,
GOUACHE (F), Nathan Gutman (1914-1990), signerad, motivets mått: 50x63
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday July 15 2013
at 19:35:29
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/7 18:54:57
1
100 kr
15/7 18:43:28
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache nathan gutman täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Nathan Gutman
nr 836 9365
Nathan Gutman
(1914-1990)
Nathan Gutman (1914-1990), signed, subject size: 50x63,
GOUACHE (F), Nathan Gutman (1914-1990), signerad, motivets mått: 50x63
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 500 |
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday July 15 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 13/7 18:54:57 | 1 | 100 kr |
| 15/7 18:43:28 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache nathan gutman täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



