ÖVRIGT / Smycken / Ring & örhängen 2873588
*
nr 287 3588
Ring & örhängen
Silver, stålgranater & ametist
Utrop:
400 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 november 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: markasiter & ametist ring & örhängen silver smycken vintage ädelmetall
-
7091 Armband
18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:38
-
7107 Armband 18 k
18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:23
-
7115 Diverse guld
Bland annat 1 par hängen med pärla, bruttovikt: 7,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54
-
7110 Fotomedaljong
18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Vikt: 7,6 g
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13
-
6009 Halsband
18k guld, med pärlor. Längd: 50 ca, vikt: 10g brutto
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:02
-
7114 Hänge
guld, ostämplat. Vikt: 4,6 g. Höjd: 4,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:44
*
Ring & örhängen
nr 287 3588
Ring & örhängen
Silver, stålgranater & ametist
| Utrop: | 400 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 november 2003 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: markasiter & ametist ring & örhängen silver smycken vintage ädelmetall
-
7091 Armband
18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:38 -
7107 Armband 18 k
18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:23 -
7115 Diverse guld
Bland annat 1 par hängen med pärla, bruttovikt: 7,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54
-
7110 Fotomedaljong
18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Vikt: 7,6 g
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13 -
6009 Halsband
18k guld, med pärlor. Längd: 50 ca, vikt: 10g brutto
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:02 -
7114 Hänge
guld, ostämplat. Vikt: 4,6 g. Höjd: 4,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:44



