Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9816507



*

nr 981 6507


Emil Johanson-Thor

(1889-1958), Sverige


Etsning, Emil Johanson-Thor (1889-1958), "Vinter", 1926, motivet: 15 x 20


Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.

Utrop:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 september 2015
kl 19:15:45



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Emil Johanson-Thor

Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.

Läs mer om Emil Johanson-Thor
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: emil johanson-thor etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:20
  • 7069 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:11
  • 7072 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:37
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:54
  • 7068 Färgetsning
    Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:47




Ladda ner broschyr