ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16657232
*
nr 1665 7232
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Maurice Blanchard (1903-1969), France. Signed, 23x32 cm, outer dimensions including frame: 35x43,
GOUACHE, Signerad, 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday December 9 2024
at 20:27:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/12 21:56:00
1
800 kr
9/12 20:17:48
2
800 kr
9/12 20:17:48
1
800 kr (Robot)
9/12 20:22:33
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Read more about Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache maurice blanchard täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Läs om budbetjänten
Read more about Maurice Blanchard
nr 1665 7232
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Maurice Blanchard (1903-1969), France. Signed, 23x32 cm, outer dimensions including frame: 35x43,
GOUACHE, Signerad, 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 900 |
| Auction date: |
Monday December 9 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/12 21:56:00 | 1 | 800 kr |
| 9/12 20:17:48 | 2 | 800 kr |
| 9/12 20:17:48 | 1 | 800 kr (Robot) |
| 9/12 20:22:33 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.Read more about Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache maurice blanchard täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



