Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kakfat pÃ¥ fot 5213557



*

nr 521 3557


Kakfat på fot

nysilver, 1870-tal


Utrop:

300 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 april 2008
kl 17:52:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/4 14:46:19 1      300 kr
28/4 15:19:46 2      Vinnande bud
28/4 15:21:00 2      justering av budtak
28/4 16:06:13 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kakfat på fot nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:30
  • 7029 Bestick
    silver, 24 delar. Längd: 14-21, vikt: 900 gr brutt..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:36
  • 7034 Etuier
    2 st, silver. Längd: 8-8,5, vikt: 110 gr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr