Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Ramar / Ram 6801737



*

nr 680 1737


Ram

Jugend, 15 x 22


Utrop:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 februari 2011
kl 18:00:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/2 15:29:45 1      100 kr
6/2 11:59:44 2      200 kr
6/2 15:12:44 3      200 kr
7/2 13:19:11 2      250 kr
7/2 14:09:18 4      250 kr
7/2 17:28:40 5      300 kr
7/2 17:30:48 2      350 kr
7/2 17:55:45 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil ram ramar
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:38
  • 8342 BÃ¥lskÃ¥l
    Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:41
  • 8161 Bordslampfot
    Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:53
  • 8301 Bordsram
    omkring 1900, bemålad, 30x18
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:55
  • 8243 Dosa
    med lock, Sèvresmärke. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:13
  • 8005 Färglitografi
    Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, n..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:40




Ladda ner broschyr