ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4532603
*
nr 453 2603
Spegel
Gustaviansk, Hallstämplad, Påskrift a tergo, höjd: 112
Utrop:
10.000 kr
Såld:
9.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 februari 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/2 12:26:57
1
7.500 kr
26/2 15:29:11
2
7.100 kr
26/2 15:30:07
2
7.300 kr
26/2 15:31:05
2
7.500 kr
26/2 15:31:56
2
ledande budet*
26/2 15:47:20
2
justering av budtak
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk hallstämplad påskrift a tergo spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
-
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
-
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27
-
6770 Spegellampett
Gustaviansk stil. Förgylld, två ljushållare. Höjd:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:39
*
Spegel
nr 453 2603
Spegel
Gustaviansk, Hallstämplad, Påskrift a tergo, höjd: 112
| Utrop: | 10.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 9.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 februari 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/2 12:26:57 | 1 | 7.500 kr |
| 26/2 15:29:11 | 2 | 7.100 kr |
| 26/2 15:30:07 | 2 | 7.300 kr |
| 26/2 15:31:05 | 2 | 7.500 kr |
| 26/2 15:31:56 | 2 | ledande budet* |
| 26/2 15:47:20 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk hallstämplad påskrift a tergo spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
-
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54 -
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27 -
6770 Spegellampett
Gustaviansk stil. Förgylld, två ljushållare. Höjd:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:39



