KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15191013
nr 1519 1013
Anna Snellman
(1884-1962), Finland
Oljemålning, Parkmotiv. Signerad Anna Snellman-Nystén, daterad 1913. Bär salongsetikett. Olja på duk, 50x48 cm, yttermått inklusive ram: 67x64 cm
Kondition: sprickor och åldersrelaterat slitage över hela duken, flera områden med färgbortfall, två mindre hål i duken samt ett tryckmärke genom duken, vertikala och horisontella vikskador/vrak och sprickor över hela duken
Anna Snellman-Kaila, finländsk målare född i Viborg 1884, död 1962 i Helsingfors. Snellman var gift med Torsten Nystén och senare med Olli Kaila.
Utrop:
7.000 kr
Såld:
20.500 kr
måndag 30 januari 2023
kl 18:05:35
8.000 kr
6.200 kr
6.400 kr (Budbetjänt)
6.600 kr
6.800 kr (Budbetjänt)
7.000 kr
7.200 kr (Budbetjänt)
7.400 kr
7.600 kr (Budbetjänt)
8.200 kr
8.400 kr
8.600 kr
12.500 kr
6
10.000 kr
10.500 kr (Budbetjänt)
6
11.000 kr
11.500 kr (Budbetjänt)
6
12.000 kr
12.500 kr (Budbetjänt)
6
15.500 kr
15.500 kr
6
15.500 kr (Budbetjänt)
17.500 kr
17.500 kr
7
18.000 kr
19.500 kr
19.500 kr
6
20.000 kr
- Klassiska
30 jan
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Anna Snellman
Läs mer om Anna Snellman