MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Frisörstol 5806061
*
nr 580 6061
Frisörstol
Barnmodell, Funkis
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:22:35
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnmodell frisörstol funkis karmstol karmstolar stol stolar
-
7087 Avspärrningsst..
4 st, Metall. Höjd: 99 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:44
-
5252 Fåtölj
+ fotpall, Arnhilds hus, 1990-tal
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:09
-
7135 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige, "Solo". AB OH ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:57
-
7136 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Solo" Skadad
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26
-
7134 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. VÃ¥r fru, Renov..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:37
-
7173 Fåtölj
ljusblå velour, ben med trissor
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:44
*
Frisörstol
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6061
Frisörstol
Barnmodell, Funkis
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnmodell frisörstol funkis karmstol karmstolar stol stolar
-
7087 Avspärrningsst..
4 st, Metall. Höjd: 99 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:44 -
5252 Fåtölj
+ fotpall, Arnhilds hus, 1990-tal
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:09 -
7135 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige, "Solo". AB OH ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:57
-
7136 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Solo" Skadad
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26 -
7134 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. VÃ¥r fru, Renov..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:37 -
7173 Fåtölj
ljusblå velour, ben med trissor
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:44



