Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 14332142



*

nr 1433 2142


Anders Zorn

(1860-1920), Sverige


Anders Zorn (1860-1920), Sweden. "Vicke", 1918. Signed. H&H106, Asplund 281. Image dimensions: 19, 8x29, 5 cm, outer dimensions including frame: 39x50 cm,


ETCHING, "Vicke", 1918. Signerad. H&H106, Asplund 281. Bildmått: 19,8x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 39x50 cm


Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.

Estimate:

4000

Sold:

SEK 3600

Auction date:

Monday November 22 2021
at 20:07:09


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/11 15:21:46 1      Vinnande bud
20/11 16:15:18 2      3.400 kr
20/11 16:15:18 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Nov 22

Grafik

Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik av konstnärer och formgivare som Slas Stig Claesson, Corneille, Lena Cronqvist, Erland Cullberg, Peter Dahl, Salvador Dalí, Yrjö E ...



Read more about Grafik

  • Artist/Designer

Anders Zorn

Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.

Read more about Anders Zorn
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr