KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 5005451
*
nr 500 5451
Etsning
Ossian Elgström, 1922, 12x17
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:47:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/12 20:22:23
1
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Ossian Elgström (1883-1950)
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström
-
4024 Etsning
Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:45
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:57
-
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:53
-
4044 Etsning
Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Sunflower". Si..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:57
-
2084 Träsnitt
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Hjorttunga". ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
-
4091 Träsnitt
Vytautas Kasiulis (1918-1995), Musikanter. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:57
*
Etsning
nr 500 5451
Etsning
Ossian Elgström, 1922, 12x17
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/12 20:22:23 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Ossian Elgström (1883-1950)
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström
-
4024 Etsning
Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:45 -
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:57 -
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:53
-
4044 Etsning
Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Sunflower". Si..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:57 -
2084 Träsnitt
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Hjorttunga". ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14 -
4091 Träsnitt
Vytautas Kasiulis (1918-1995), Musikanter. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:57