Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 4572136



*

nr 457 2136


Spegel

Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 50


Utrop:

300 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 mars 2007
kl 16:01:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/3 16:44:00 1      300 kr
17/3 21:24:52 2      400 kr
18/3 12:54:05 3      600 kr
18/3 14:36:49 4      550 kr
19/3 11:53:42 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:49
  • 6668 Spegel
    Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr