ART / Etchings etc / Colour etching 11482544
*
nr 1148 2544
COLOUR ETCHING
Maria, 152/165, "Thebe", subject: 31x25,
Maria, 152/165, "Thebe", motivet: 31x25
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday December 4 2017
at 19:46:31
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/12 11:25:02
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar färgetsning grafik maria
-
6573 ETCHING
Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:15
-
6436 ETCHING
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:20
-
6344 COLOUR ETCHING
Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:54
-
6445 WOOD ENGRAVING
Svenolov Ehrén (1927-2004), Sweden. Signed, dated ..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:06
*
COLOUR ETCHING
nr 1148 2544
COLOUR ETCHING
Maria, 152/165, "Thebe", subject: 31x25,
Maria, 152/165, "Thebe", motivet: 31x25
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 500 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday December 4 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 4/12 11:25:02 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar färgetsning grafik maria
-
6573 ETCHING
Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:15 -
6436 ETCHING
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:20 -
6344 COLOUR ETCHING
Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:54
-
6445 WOOD ENGRAVING
Svenolov Ehrén (1927-2004), Sweden. Signed, dated ..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:06



