Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 10123431



*

nr 1012 3431


Vas

+ skål, Argenta & Josef Ekberg, Gustavsberg, höjd: 5-15 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 januari 2016
kl 20:43:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/1 19:17:57 1      Vinnande bud
15/1 19:26:26 1      justering av budtak
16/1 23:22:34 2      150 kr
16/1 23:22:34 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik skandinavien skål sverige vas
  • 9247 Vas
    Glas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 18:48
  • 9392 Vas
    Göran Warff, Kosta Boda, Artists choise. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 19:31
  • 9057 Vas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Signerad. Höjd..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:07
  • 9069 Vas
    höjd: 25cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:35
  • 9396 Vas
    Julius Dressler, Biela, Österrike, jugend, reliefd..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:36
  • 9420 Vas
    Kina, nutida, porslin. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 19:13




Ladda ner broschyr