Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 8236178



*

nr 823 6178


Soppslev

Silver, längd: 46 cm, trähandtag, 1858


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2013
kl 19:31:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 14:34:41 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 29 apr

Silver

Silvertema med föremål av Wiwen Nilsson, Georg Jensen, Johan Rohde. Rosenholm, WA Bolin med mera. Visning 26/4 - 29/4.



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev trähandtag ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr