KONST / Oljemålningar / Oljemålning 7473502
*
nr 747 3502
Ivar Morsing
(1919-2009), Sverige
Oljemålning, Ivar Morsing (f. 1919), -1960, Tjurfäkting, ramens innermått: 35x60
Ivar Morsing, svensk målare och grafiker född 1919, död 2009.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2012
kl 18:21:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/3 08:27:28
1
1.200 kr
16/3 21:08:14
2
800 kr
18/3 08:36:16
1
1.500 kr
19/3 18:16:42
3
900 kr
19/3 18:17:07
3
1.200 kr
19/3 18:17:52
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ivar Morsing
Ivar Morsing, svensk målare och grafiker född 1919, död 2009.
Läs mer om Ivar Morsing
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ivar morsing olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tjurfäkting
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:10
-
6745 Oljemålning
Carl Erik Trulsson, Signerad, Tussilago. Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32
*
Ivar Morsing
Ivar Morsing, svensk målare och grafiker född 1919, död 2009.
Läs mer om Ivar Morsing
nr 747 3502
Ivar Morsing
(1919-2009), Sverige
Oljemålning, Ivar Morsing (f. 1919), -1960, Tjurfäkting, ramens innermått: 35x60
Ivar Morsing, svensk målare och grafiker född 1919, död 2009.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 1.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/3 08:27:28 | 1 | 1.200 kr |
| 16/3 21:08:14 | 2 | 800 kr |
| 18/3 08:36:16 | 1 | 1.500 kr |
| 19/3 18:16:42 | 3 | 900 kr |
| 19/3 18:17:07 | 3 | 1.200 kr |
| 19/3 18:17:52 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ivar Morsing
Ivar Morsing, svensk mÃ¥lare och grafiker född 1919, död 2009.Läs mer om Ivar Morsing
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ivar morsing olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tjurfäkting
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:10 -
6745 Oljemålning
Carl Erik Trulsson, Signerad, Tussilago. Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32



