KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14927205
nr 1492 7205
Gretha Turén
(1901-1979), Sverige
Oljemålning, Hus. Signerad. Olja på duk, 36x65 cm, yttermått inklusive ram: 50x80 cm
Kondition: slitage, skador
Gretha Turén, svensk målare, tecknare och grafiker född i Malmö 1901, död 1979.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
måndag 26 september 2022
kl 18:45:43
22/9 21:44:43
Gretha Turén
Läs mer om Gretha Turén
Lis Husberg (f. 1920)