Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Box 17502010



*

nr 1750 2010


BOX

silver, Russia, 19th century, monogram. Length: 8, 5 cm, weight: 90g ca,


silver, Ryssland, 1800-tal, monogram. Längd: 8,5 cm, vikt: 90g ca


Estimate:

1500

Sold:

SEK 1400

Auction date:

Monday December 8 2025
at 18:18:38


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/11 22:34:08 1      1.300 kr
27/11 12:35:50 2      1.100 kr
27/11 12:35:50 1      1.200 kr (Robot)
27/11 12:36:04 2      1.300 kr
27/11 12:36:04 1      1.300 kr (Robot)
27/11 12:37:36 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Dec 8

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Read more about Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosa monogram rysk ryska ryskt ryssland silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:30
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:36
  • 7034 CASES
    2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:06




Ladda ner broschyr