KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11176005
*
nr 1117 6005
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 25x70 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2017
kl 19:04:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/6 03:45:07
1
400 kr
26/6 03:58:50
1
350 kr
26/6 21:00:21
2
Vinnande bud
28/6 01:59:18
1
500 kr
28/6 01:59:18
2
600 kr (Budbetjänt)
3/7 18:49:48
1
800 kr
3/7 18:49:48
2
900 kr (Budbetjänt)
3/7 18:50:02
1
1.000 kr
3/7 18:50:02
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM
Läs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: damporträtt kvinna kvinnor lars norrman olja oljemålning oljemålningar porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30
*
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lars Norrman
Läs mer om Lars Norrman
nr 1117 6005
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 25x70 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/6 03:45:07 | 1 | 400 kr |
26/6 03:58:50 | 1 | 350 kr |
26/6 21:00:21 | 2 | Vinnande bud |
28/6 01:59:18 | 1 | 500 kr |
28/6 01:59:18 | 2 | 600 kr (Budbetjänt) |
3/7 18:49:48 | 1 | 800 kr |
3/7 18:49:48 | 2 | 900 kr (Budbetjänt) |
3/7 18:50:02 | 1 | 1.000 kr |
3/7 18:50:02 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLMLäs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Lars Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: damporträtt kvinna kvinnor lars norrman olja oljemålning oljemålningar porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30