Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Värmeplatta 6583699



*

nr 658 3699


Värmeplatta

med värmare, nickel silver, early 20th century, length: 47,


med värmare, nysilver, Tidigt 1900-tal, längd: 47


Estimate:

100

Sold:

SEK 1100

Auction date:

Monday September 27 2010
at 18:48:49


  • Bid history
Time Bidder Bid
24/9 15:14:30 1      100 kr
24/9 20:53:22 2      200 kr
26/9 21:00:02 3      200 kr
27/9 09:22:16 4      250 kr
27/9 17:25:18 5      350 kr
27/9 18:36:59 6      850 kr
27/9 18:38:18 5      550 kr
27/9 18:38:52 5      750 kr
27/9 18:39:25 5      1.000 kr
27/9 18:43:49 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter sekelskifte silver tidigt 1900-tal värmare värmeplatta ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 6000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:36




Ladda ner broschyr