MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Periodicals 5806046
*
nr 580 6046
PERIODICALS
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934,
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1900
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:32:53
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/4 15:32:04
1
1.700 kr
27/4 16:12:58
2
1.000 kr
27/4 16:13:22
2
1.200 kr
27/4 16:13:46
2
1.500 kr
27/4 16:14:02
2
1.800 kr
27/4 18:27:53
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: inbundna årgångar tidskrifter
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:10
-
7049 Dekorelement
four parts, wood. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:14
-
7051 Dekorelement
6 pieces, wood,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:55
-
6024 COFFEE POTS
2 pcs, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sweden. Sta..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 19:26
*
PERIODICALS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6046
PERIODICALS
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934,
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1900 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 25/4 15:32:04 | 1 | 1.700 kr |
| 27/4 16:12:58 | 2 | 1.000 kr |
| 27/4 16:13:22 | 2 | 1.200 kr |
| 27/4 16:13:46 | 2 | 1.500 kr |
| 27/4 16:14:02 | 2 | 1.800 kr |
| 27/4 18:27:53 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: inbundna årgångar tidskrifter
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09 -
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:10
-
7049 Dekorelement
four parts, wood. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:14 -
7051 Dekorelement
6 pieces, wood,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:55 -
6024 COFFEE POTS
2 pcs, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sweden. Sta..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 19:26



