ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 11209073
*
nr 1120 9073
Pigtittare
Mahogny, höjd: 59 cm, längd: 46 cm
Kondition: (glas med fläckar)
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 juli 2017
kl 18:28:25
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel spegel trä
-
6516 Ask
+ skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:05
-
6543 Ask
pietra dura, fågel, 14,5x10
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:53
-
6352 Champagnekylare
Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:30
-
5305 Dörrhandtag
7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:52
-
6555 Hatt
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:27
-
6557 Höga hattar
hatt, + Chapeau claque, (i ask)
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:31
*
Pigtittare
Kondition: (glas med fläckar)
nr 1120 9073
Pigtittare
Mahogny, höjd: 59 cm, längd: 46 cm
Kondition: (glas med fläckar)
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 juli 2017 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel spegel trä
-
6516 Ask
+ skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:05 -
6543 Ask
pietra dura, fågel, 14,5x10
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:53 -
6352 Champagnekylare
Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:30
-
5305 Dörrhandtag
7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:52 -
6555 Hatt
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:27 -
6557 Höga hattar
hatt, + Chapeau claque, (i ask)
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:31



