Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 12487315



*

nr 1248 7315


Johan Kahl

(1831-1905), Sverige


Johan Kahl (1831-1905), Sweden. Visby, 1868, signed. 24x17,


WATERCOLOUR, Visby, 1868, signerad. 24x17


Johan Kahl, Swedish painter, born 1831, dead 1905 .

Estimate:

2000

Sold:

SEK 1900

Auction date:

Monday April 15 2019
at 20:54:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
11/4 14:18:50 1      1.500 kr
12/4 18:47:05 2      1.600 kr
15/4 19:02:33 3      Vinnande bud
15/4 20:49:54 4      1.800 kr
15/4 20:49:54 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Johan Kahl

Johan Kahl, Swedish painter, born 1831, dead 1905 .

Read more about Johan Kahl
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller johan kahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg visby
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr