MÖBLER / Soffor / Soffa 5904617

nr 590 4617

Soffa

Rokoko, Kompletterad, längd: 200

Kondition: skadad, slitage

Utrop:

4.000 kr

Såld:

2.800 kr

måndag 13 juli 2009
kl 17:30:00

11/7 21:55:15 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.