Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥l 2517100



*

nr 251 7100


Skål

Silver, 1930-tal, H,14


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 juni 2003
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/6 12:08:06 1      Vinnande bud
27/6 21:26:34 2      1.100 kr
27/6 21:28:42 2      1.300 kr
27/6 21:29:37 2      1.400 kr
27/6 21:30:42 2      1.500 kr
27/6 21:31:42 2      1.600 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skål ädelmetall
  • 6413 SkÃ¥l
    5 st, Kosta Boda, Orrefors Boda. Höjd: 10-23. 5 c
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:40
  • 6384 SkÃ¥l
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:36
  • 7095 SkÃ¥l
    Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Dia..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:48
  • 7097 SkÃ¥l
    Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Dia..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:27
  • 7187 SkÃ¥l
    Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:42
  • 7129 SkÃ¥l
    Orrefors, Savann, design: Ingegerd RÃ¥man (f. 1943)..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:28




Ladda ner broschyr