Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥lar 13789386



*

nr 1378 9386


Skålar

+ en sked, nysilver. Längd: 17-32cm


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 februari 2021
kl 20:50:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/2 18:39:39 1      100 kr
15/2 20:40:13 2      150 kr
15/2 20:42:36 1      Vinnande bud
15/2 20:45:06 2      250 kr
15/2 20:45:06 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: en sked nysilver pläter silver skålar ädelmetall
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:40
  • 6750 Matservisdelar
    50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:25
  • 6180 SkÃ¥lar
    + fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:08
  • 6551 SkÃ¥lar
    + fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:43
  • 6730 SkÃ¥lar
    2 st, Orrefors, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:17




Ladda ner broschyr