Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Spoon 9985730



*

nr 998 5730


SPOON

George Jensen, silver, nagg.


George Jensen, silver


Condition: nagg

Estimate:

500

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday November 30 2015
at 20:39:24


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/11 01:27:13 1      150 kr
28/11 01:27:40 1      150 kr
29/11 13:56:14 2      250 kr
29/11 18:35:40 3      300 kr
30/11 14:19:33 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: george jensen konsthantverk silver sked skulptur ädelmetall
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:05
  • 7056 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:41
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
    Present: SEK 2400

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:30




Ladda ner broschyr