KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17339407
nr 1733 9407
Carl Ringius
(1879-1950), USA
Oljemålning, "Elisabeth Howard (the Rum Runner), Gloucester Harbour". Signerad. Olja på pannå, 31x38 cm, yttermått inklusive ram: 35x42 cm
Carl Ringius, svensk-amerikansk konstnär född i Sverige 1879, död 1950 i USA.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 20 oktober 2025
kl 19:57:25
17/10 11:55:12
100 kr
19/10 23:52:29
Carl Ringius
Läs mer om Carl Ringius