Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Serving dish 6002222



*

nr 600 2222


SERVING DISH

med huv, 19th century, sheffield plate, length: 20,


med huv, 1800-tal, pläter, längd: 20


Estimate:

300

Sold:

SEK 650

Auction date:

Monday September 21 2009
at 19:58:38


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/9 13:49:06 1      500 kr
16/9 02:10:47 2      400 kr
18/9 11:36:09 3      500 kr
18/9 11:36:39 3      550 kr
21/9 19:24:04 2      600 kr
21/9 19:24:20 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: huv nysilver pläter serveringsfat silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 6000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:36
  • 7034 CASES
    2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:06
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 7033 COFFEE SPOONS
    10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:56




Ladda ner broschyr