Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 9467247



*

nr 946 7247


Gunnar Nylund

(1904-1997), Sverige


+ vase, ceramics, B&G + Gunnar Nylund (1904-1997), height: 24 + 13,


SCULPTURE, + vas, keramik, B&G + Gunnar Nylund (1904-1997), höjd: 24 + 13


Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.

Estimate:

500

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday Mars 2 2015
at 19:05:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/2 00:13:32 1      250 kr
1/3 11:30:45 2      250 kr
1/3 11:30:45 1      250 kr (Robot)
1/3 11:33:07 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Gunnar Nylund

Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.

Read more about Gunnar Nylund
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: b&g bing & gröndahl bing & gröndal bing & grøndahl danmark danskt gunnar nylund keramik konsthantverk norden skandinaviskt skulptur svensk keramik vas
  • 8130 VESSEL
    South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 18:48
  • 8017 SCULPTURE
    Asia, växt, sten. Height: 18 cm,
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:19
  • 8088 SCULPTURE
    fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 20:56




Ladda ner broschyr