ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13603081
*
nr 1360 3081
Spegel
Blyinfattat glas, 140x47 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2020
kl 20:34:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/11 15:18:48
1
700 kr
15/11 22:41:21
2
1.100 kr
16/11 20:03:21
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blyinfattat glas spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33
*
Spegel
nr 1360 3081
Spegel
Blyinfattat glas, 140x47 cm
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/11 15:18:48 | 1 | 700 kr |
| 15/11 22:41:21 | 2 | 1.100 kr |
| 16/11 20:03:21 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blyinfattat glas spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33



