Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / Pall+soffbord 8482090



*

nr 848 2090


Pall+soffbord

Asko, Finncenters utställning i Stockholm, 1963, design: Ilmari Lappakäinen


Kondition: litet nagg i glasskiva

Utrop:

700 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 september 2013
kl 18:48:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/9 23:24:28 1      Vinnande bud
20/9 16:03:38 2      200 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asko ilmari lappakäinen karmstol karmstolar pall soffbord stol stolar
  • 6755 FÃ¥töljer
    Ett par, Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Lammhu..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:37
  • 6681 Kamelpall
    Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Längd:..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:22
  • 6155 Karmstol
    nyrokoko, 1800-tal, provinsarbete, mässingsintarsi..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:10




Ladda ner broschyr