KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16091002

nr 1609 1002

Helge Johansson

(1886-1926), Sverige

Oljemålning, Kvinnoporträtt. Signerad, daterad Cagnes France 1921. Olja på duk, 53x44 cm, yttermått inklusive ram: 63x55 cm

Kondition: nikotinbeläggning, slitage

Helge Johansson, svensk målare född i Borgholm 1886, död 1926 i Cagnes-sur-Mer, Frankrike .

Utrop:

4.000 kr

Såld:

14.500 kr

måndag 25 mars 2024
kl 18:35:50

  • Klassiska
  • 25 mar

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Helge Johansson

Läs mer om Helge Johansson