LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Ljusstakar 3146097
*
nr 314 6097
Ljusstakar
Lenght: ()
1 par, nysilver, H12
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday May 17 2004
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/5 20:11:07
1
150 kr
12/5 11:53:07
2
150 kr
12/5 11:53:38
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
12 jan at 20:40
-
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:49
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Length: 32 cm. Height: 39, 5 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
12 jan at 18:07
-
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
12 jan at 19:00
-
6386 WALL SCONCES
one pair. Height: 41, 5 cm,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
12 jan at 20:40
*
Ljusstakar
nr 314 6097
Ljusstakar
Lenght: ()
1 par, nysilver, H12
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday May 17 2004 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/5 20:11:07 | 1 | 150 kr |
| 12/5 11:53:07 | 2 | 150 kr |
| 12/5 11:53:38 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
12 jan at 20:40 -
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:49 -
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Length: 32 cm. Height: 39, 5 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
12 jan at 18:07 -
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
12 jan at 19:00 -
6386 WALL SCONCES
one pair. Height: 41, 5 cm,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
12 jan at 20:40



