KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 14965434

nr 1496 5434

Einar Forseth

(1892-1988), Sverige

Gouache, "Solen", Studie till väggmålning Karolinska sjukhuset 1939. Signerad, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm

Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.

Utrop:

800 kr

Såld:

1.100 kr

måndag 17 oktober 2022
kl 18:10:10

Einar Forseth

Läs mer om Einar Forseth
Gouache