FURNITURE / Chairs and Stools / Armchair 17423131
*
nr 1742 3131
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese, object for renovation, knäckt rygg.
ARMCHAIR, Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
Condition: renoveringsobjekt, knäckt rygg
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
Withdrawn
Auction date:
Monday November 24 2025
at 20:02:00
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad swedese fåtölj karmstol karmstolar lamino stol stolar svensk design svensk form svensk formgivare svenska formgivare sverige swedese yngve ekström
-
8162 ARMCHAIR
late gustavian style, förgylld med röd klädsel,
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05
-
8164 BERGÈRE ARMCHAIR
Gustavian style. Length: 68cm. Width: 59cm cm, hei..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:11
-
8163 BERGÈRE ARMCHA..
one pair, Louis XVI style, förgyllda med röd klädsel,
Present: SEK 2000
Auction ends
in two days
26 jan at 18:40
-
8152 DANTE CHAIR
oak, grön/röd, cretonne,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
26 jan at 18:26
-
1011 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05
-
1012 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:59
*
Yngve Ekström
Condition: renoveringsobjekt, knäckt rygg
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
nr 1742 3131
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese, object for renovation, knäckt rygg.
ARMCHAIR, Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
Condition: renoveringsobjekt, knäckt rygg
Yngve Ekström, born 1913, dead 1988.
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday November 24 2025 |
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad swedese fåtölj karmstol karmstolar lamino stol stolar svensk design svensk form svensk formgivare svenska formgivare sverige swedese yngve ekström
-
8162 ARMCHAIR
late gustavian style, förgylld med röd klädsel,
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05 -
8164 BERGÈRE ARMCHAIR
Gustavian style. Length: 68cm. Width: 59cm cm, hei..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:11 -
8163 BERGÈRE ARMCHA..
one pair, Louis XVI style, förgyllda med röd klädsel,
Present: SEK 2000
Auction ends
in two days
26 jan at 18:40
-
8152 DANTE CHAIR
oak, grön/röd, cretonne,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
26 jan at 18:26 -
1011 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05 -
1012 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:59



