Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 10381084



*

nr 1038 1084


JARDINIERE

4 pcs, UE Upsala-Ekeby, height: 9-11 cm,


4 st, UE Upsala-Ekeby, höjd: 9-11 cm


Estimate:

1000

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday May 16 2016
at 19:13:11


  • Bid history
Time Bidder Bid
10/5 20:39:23 1      500 kr
10/5 23:17:41 2      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • May 16

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:24
  • 7015 GLAZED TILES
    27 pieces, Holland, 18th century, 13, 5x13, 5 ca, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:07




Ladda ner broschyr