Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna 8689368



*

nr 868 9368


Urna

keramik, Kina, höjd: 46. glasyrskador


Utrop:

3.000 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 januari 2014
kl 19:17:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/1 17:55:29 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien glasyrskador keramik kina kinesisk kinesiskt urna
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:24
  • 6625 Kryddburkar
    Arabia, 7 st. Höjd: 9 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:11




Ladda ner broschyr