ART / Sculptures and works of art / Sculpture 8531025
*
nr 853 1025
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Lisa Larson (b. 1931), Pelle, Gustavsberg, Sweden, height: 19 cm,
SCULPTURE, Lisa Larson (f. 1931), Pelle, Gustavsberg, höjd: 19 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday October 14 2013
at 20:19:06
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/10 00:15:10
1
Vinnande bud
14/10 18:10:09
2
900 kr
- Thema-auction
Oct 14
Lisa Larson & Co
På tema Lisa Larson & Co har vi samlat flera av de populära formgivarna och keramikerna från bland annat Gustavsberg och Rörstrand; Stig Lindberg, Lisa Larson, Berndt Friberg, Wilhelm Kåge, Gunnar Nyl ...
Read more about Lisa Larson & Co
- Artist/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Read more about Lisa Larson
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg konsthantverk larsons ungar lisa larson lisa larsson pelle skandinavien skulptur svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
9197 Bordsikon
contemporary production, Tryck med rizza i sterlin..//
Auction ends
in 10 days
13 juli at 20:41
-
9017 SCULPTURE
"Ombra della sera", replika märkt Louvren”, på ste..//
Present: SEK 500
Auction ends
in 10 days
13 juli at 19:42
-
9015 SCULPTURE
Alf Ekberg (b. 1945), Sweden. Apple, wooden plinth..//
Auction ends
in 10 days
13 juli at 19:46
-
9205 SCULPTURE
bust, girl, sigernad AMA, bronze. Height: 19 cm,
Auction ends
in 10 days
13 juli at 19:15
-
9011 SCULPTURE
Carl-Fredrik Reuterswärd, 'Non Violence', bronze, ..//
Auction ends
in 10 days
13 juli at 20:15
-
1096 SCULPTURE
Gille-Paul Cuvert, efter, bronze, 'Gudinna Athena'..//
Auction ends
in 10 days
13 juli at 19:52
*
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Read more about Lisa Larson & Co
Read more about Lisa Larson
nr 853 1025
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Lisa Larson (b. 1931), Pelle, Gustavsberg, Sweden, height: 19 cm,
SCULPTURE, Lisa Larson (f. 1931), Pelle, Gustavsberg, höjd: 19 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 900 |
| Auction date: |
Monday October 14 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 14/10 00:15:10 | 1 | Vinnande bud |
| 14/10 18:10:09 | 2 | 900 kr |
- Thema-auction
Oct 14
Lisa Larson & Co
På tema Lisa Larson & Co har vi samlat flera av de populära formgivarna och keramikerna från bland annat Gustavsberg och Rörstrand; Stig Lindberg, Lisa Larson, Berndt Friberg, Wilhelm Kåge, Gunnar Nyl ...
Read more about Lisa Larson & Co
- Artist/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.Read more about Lisa Larson
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg konsthantverk larsons ungar lisa larson lisa larsson pelle skandinavien skulptur svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
9197 Bordsikon
contemporary production, Tryck med rizza i sterlin..//
Auction ends
in 10 days
13 juli at 20:41 -
9017 SCULPTURE
"Ombra della sera", replika märkt Louvren”, på ste..//
Present: SEK 500
Auction ends
in 10 days
13 juli at 19:42 -
9015 SCULPTURE
Alf Ekberg (b. 1945), Sweden. Apple, wooden plinth..//
Auction ends
in 10 days
13 juli at 19:46
-
9205 SCULPTURE
bust, girl, sigernad AMA, bronze. Height: 19 cm,
Auction ends
in 10 days
13 juli at 19:15 -
9011 SCULPTURE
Carl-Fredrik Reuterswärd, 'Non Violence', bronze, ..//
Auction ends
in 10 days
13 juli at 20:15 -
1096 SCULPTURE
Gille-Paul Cuvert, efter, bronze, 'Gudinna Athena'..//
Auction ends
in 10 days
13 juli at 19:52



