Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Indian ink drawing 13581166



*

nr 1358 1166


Oscar Reutersvärd

(1915-2002), Sverige


Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sweden. "Perspective japonaise". Signed, 31x22 cm, tusch på papper, 31x22 cm,


INDIAN INK DRAWING, "Perspective japonaise". Signerad, 31x22 cm, tusch på papper, 31x22 cm


Oscar Reutersvärd, born 1915, dead 2002, Swedish painter, draughtsman and sculptor.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

1500

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday November 2 2020
at 19:09:02


  • Bid history
Time Bidder Bid
31/10 19:52:54 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Oscar Reutersvärd

Oscar Reutersvärd, born 1915, dead 2002, Swedish painter, draughtsman and sculptor.

Read more about Oscar Reutersvärd
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller oscar reutersvärd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch tusch på papper vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr