GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 14488530
*
nr 1448 8530
Fat
+ ljusstake, Gefle. Diameter: 34, höjd: 11 cm
Kondition: nagg på fat
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 februari 2022
kl 19:18:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/2 20:30:51
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle keramik ljusstake svensk keramik svenska keramiker
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:47
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:24
-
7186 Kruka
med fat, Kina. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:39
*
Fat
Kondition: nagg på fat
nr 1448 8530
Fat
+ ljusstake, Gefle. Diameter: 34, höjd: 11 cm
Kondition: nagg på fat
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 februari 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/2 20:30:51 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle keramik ljusstake svensk keramik svenska keramiker
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:47 -
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:24
-
7186 Kruka
med fat, Kina. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:39



