MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 12354033
*
nr 1235 4033
RING
+ pendant, 2 parts, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17, 5mm. Weight: ca 8 g,
+ hänge, 2 delar, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17,5mm. Vikt: ca 8 g
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday February 18 2019
at 19:49:39
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/2 17:51:23
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgyllt silver granater hänge ring smycken vintage
-
7134 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51
-
7163 RING
18k guld, 1943, with engraving. Weight: 2, 8g ca,
Present: SEK 2000
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:33
-
6502 RING
18k guld, with a stone. Weight: 3, 2g ca brutto, R..//
Present: SEK 1600
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:15
-
7111 RING
18k guld. With pearl, gross weight: 3 g. Ringmått:..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:38
-
7112 RING
18k guld. Med tre små blå stenar. Weight: 2 g. Rin..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:29
*
RING
nr 1235 4033
RING
+ pendant, 2 parts, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17, 5mm. Weight: ca 8 g,
+ hänge, 2 delar, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17,5mm. Vikt: ca 8 g
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday February 18 2019 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 18/2 17:51:23 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgyllt silver granater hänge ring smycken vintage
-
7134 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51 -
7163 RING
18k guld, 1943, with engraving. Weight: 2, 8g ca,
Present: SEK 2000
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:33
-
6502 RING
18k guld, with a stone. Weight: 3, 2g ca brutto, R..//
Present: SEK 1600
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:15 -
7111 RING
18k guld. With pearl, gross weight: 3 g. Ringmått:..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:38 -
7112 RING
18k guld. Med tre små blå stenar. Weight: 2 g. Rin..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:29



