KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5817198
*
nr 581 7198
Nils Rundgren Björnjägaren
(1890-1971), Sverige
Gouache, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), 1963, 39x39
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Utrop:
100 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 maj 2009
kl 18:35:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/4 23:07:01
1
550 kr
2/5 17:09:02
2
150 kr
2/5 17:34:44
2
250 kr
3/5 10:23:16
3
350 kr
3/5 10:23:41
3
450 kr
3/5 10:24:04
3
550 kr
4/5 15:27:18
3
Vinnande bud
4/5 15:28:20
3
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
*
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
nr 581 7198
Nils Rundgren Björnjägaren
(1890-1971), Sverige
Gouache, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), 1963, 39x39
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 maj 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/4 23:07:01 | 1 | 550 kr |
| 2/5 17:09:02 | 2 | 150 kr |
| 2/5 17:34:44 | 2 | 250 kr |
| 3/5 10:23:16 | 3 | 350 kr |
| 3/5 10:23:41 | 3 | 450 kr |
| 3/5 10:24:04 | 3 | 550 kr |
| 4/5 15:27:18 | 3 | Vinnande bud |
| 4/5 15:28:20 | 3 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22



