SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslevar 3717529
nr 371 7529
Soppslevar
2st, 1700-tal + 1800-tal, silver
måndag 15 augusti 2005
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver