MISCELLANEOUS / Mirrors / Pigtittar 8516122
*
nr 851 6122
Pigtittar
19th century, length: 63 cm, height: 73 cm,
1800-tal, längd: 63 cm, höjd: 73 cm
Estimate:
400
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday October 7 2013
at 20:44:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/10 10:12:32
1
Vinnande bud
7/10 20:16:56
2
150 kr
7/10 20:39:22
3
250 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pigtittar speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:24
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33
-
7074 MIRROR
Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:02
-
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:30
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:49
*
Pigtittar
nr 851 6122
Pigtittar
19th century, length: 63 cm, height: 73 cm,
1800-tal, längd: 63 cm, höjd: 73 cm
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday October 7 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 6/10 10:12:32 | 1 | Vinnande bud |
| 7/10 20:16:56 | 2 | 150 kr |
| 7/10 20:39:22 | 3 | 250 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pigtittar speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:24 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33 -
7074 MIRROR
Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:02 -
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:30 -
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:49



