Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Pigtittar 8516122



*

nr 851 6122


Pigtittar

19th century, length: 63 cm, height: 73 cm,


1800-tal, längd: 63 cm, höjd: 73 cm


Estimate:

400

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday October 7 2013
at 20:44:22


  • Bid history
Time Bidder Bid
6/10 10:12:32 1      Vinnande bud
7/10 20:16:56 2      150 kr
7/10 20:39:22 3      250 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: pigtittar speglar
  • 6287 MIRROR
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:24
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:33
  • 7074 MIRROR
    Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:28




Ladda ner broschyr