GLASS & CERAMICS / Ceramics / Plate 5806060
nr 580 6060
PLATE
2 st, Louise Adelborg Rörstrand, Sweden för Stockholmsutställningen 1930, diameter 12 cm, skador.
2 st, Louise Adelborg Rörstrand för Stockholmsutställningen 1930, diameter 12 cm
Condition: skador
Withdrawn
Monday April 27 2009
at 18:37:05
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal